tydzien-filmu-niemieckiego | Zagubiona
59
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-59,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Zagubiona

Verlorene
Zagubiona

Niemcy 2018, 91 min

Reżyseria: Felix Hassenfratz

Scenariusz: Felix Hassenfratz

Zdjęcia: Bernhard Keller

Obsada: Maria Dragus, Clemens Schick, Enno Trebs, Anne Weinknecht

Produkcja: Benedikt Böllhoff, Max Frauenknecht

Pokazy festiwalowe: Berlinale 2018

Nastoletnie siostry Maria i Hannah mieszkają wraz z owdowiałym ojcem w małej miejscowości w południowych Niemczech. Pewnego dnia do ich domu puka młody wędrowny stolarz, którego ojciec zatrudnia przy remoncie kościoła. Valentin staje się też nowym domownikiem. Z Marią, starszą z sióstr, dzieli jej pasję do muzyki organowej. Chłopak chętnie słucha jak gra w pustym starym kościele, okazuje się też, że świetnie zna budowę i tajniki znajdującego się tam instrumentu. Pomimo sympatii, jaka nawiązuje się między nimi, Maria zachowuje wobec młodego przybysza dużą rezerwę. Ich relacje obserwuje trochę zazdrosna o siostrę Hannah. Jest przekonana, że wkrótce odkryje romans Marii i Valentina. Odkrywa jednak zupełnie inny związek.

Film Felixa Hassenfratza pokazywany podczas ostatniego Berlinale w sekcji Perspektywy Kina Niemieckiego podejmuje trudny temat wykorzystywania seksualnego w rodzinie. Na przykładzie swojej bohaterki reżyser pokazuje, jak trudno jest się przyznać do tego faktu, przełamać milczenie, poprosić o pomoc. Ukazuje dziewczynę, która odrzuca wsparcie, choć przychodzi ono od biskiej jej osoby, w tym przypadku od siostry. Maria boi się, że Hannah będzie kolejną ofiarą ojca. Przytłoczona uczuciem wstydu i strachu nie potrafi też, choć bardzo chce, nawiązać intymnego kontaktu z Valentinem. Jedynym ratunkiem wydaje się być  ucieczka.

Felix Hassenfratz

zanim podjął w 2004 roku studia w Międzynarodowej Szkole Filmowej w Kolonii pracował jako fotograf na planach filmowych oraz jako asystent reżysera. Za swój krótkometrażowy film dyplomowy Der Vedacht otrzymał Niemiecka Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy film. W 2011 roku za serię dokumentalną Schnitzeljagd im Heiligen Land wyróżniono go Nagrodą Grimme. Film Verlorene jest debiutem kinowym Felixa Hassenfratza.

Dystrybucja

VIAFILM GmbH & Co.KG
Bavariafilmplatz 7
82031 Grünwald
+49 (0)89 64 98 112 0
info@viafilm.de
www.viafilm.de

Zagubiona