tydzien-filmu-niemieckiego | DALEKO. Historia drogi dookoła świata
61
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-61,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

DALEKO. Historia drogi dookoła świata

WEIT. Die Geschichte von einem Weg um die Welt
Daleko

Niemcy, 2017, 127 min., film dokumentalny

Reżyseria / scenariusz / zdjęcia: Patrick Allgaier i Gwendolin Weisser

Produkcja: Weit GbR

Pokazy festiwalowe: Berlinale 2018

Wiosną 2013 roku Gwen i Patrik, para młodych ludzi wyruszyła z niemieckiego Freiburga w podróż dookoła świata. Z plecakami i postanowieniem, że ich wyprawa odbędzie tylko drogą lądowa i morską, skierowali się na wschód, aby kiedyś od zachodu dotrzeć z powrotem do domu. Co prawda za pomocą systemu crowdfundingowego zebrali pewną sumę pieniędzy na konieczne wydatki, jednak ich założeniem było odbycie tej podróży może nie za jeden, ale za wiele uśmiechów. Jeździli więc autostopem, nocowali, w miarę możliwości, w prywatnych domach, a tam, gdzie nie zbudowano żadnych osad lub gdzie właśnie zaprowadziła ich droga, rozbijali namiot. Wyprawa prowadziła przez kraje Kaukazu, Bliskiego Wschodu, Azji Południowej i Centralnej, Ameryki Środkowej i Europę, poprzez góry, stepy i wielkie miasta, frachtowcem przez ocean i wreszcie małym busem przez meksykańską ziemię.

Film  jest relacją z tego wielkiego przedsięwzięcia, niezwykłym zapisem spotkań z ludźmi, jakie miały miejsce podczas wyprawy dookoła świata. Dokument potwierdza też, że otwartość, szczerość i uśmiech właśnie są kluczem, który otwiera drzwi wielu domów, niezależnie od szerokości geograficznej. Opowieść Gwen i Patricka pokazuje, że stosunkowo niedużym kosztem można zrealizować marzenie o każdej podróży, i że nic nie może być przeszkodą w realizacji celu, może go tylko trochę przesunąć w czasie.

Gwendolin Weisser

urodziła się w 1992 roku we Freiburgu. Od czasów szkolnych każde ferie spędzała podróżując po Europie. Drugą jej pasją był film. W młodzieżowej grupie filmowej poznała Patricka. Po maturze wykonywała wiele dorywczych prac, a wszystkie zaoszczędzone pieniądze odkładała na planowana podróż dookoła świata, której dokumentacją jest film.

Patrick Allgaier

urodził się w 1983 roku niedaleko Freiburga. Po maturze zaczął współpracować jako operator filmowy z lokalną telewizją w Południowej Badenii, później realizował projekty dal różnych firm producenckich oraz dla niemieckiej telewizji publicznej SWR / ARD. Kamera towarzyszyła mu także w podróży dookoła świata, którą odbył razem z Gwen. Od maja 2015 roku w ich wyprawie brał udział także urodzony w Meksyku syn Bruno.

Dystrybucja

Weit GbR
Gwendolin Weisser & Patrick Allgaier
Bundesstraße 36
79238 Norsingen
Niemcy
Email: weitumdiewelt@gmail.com
www.weitumdiewelt.de

Daleko