tydzien-filmu-niemieckiego | Wackersdorf
272
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-272,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Wackersdorf

Wackersdorf © Alamode Film

Niemcy, 2018, 122’

Reżyseria: Oliver Haffner

Scenariusz: Gernot Krää, Oliver Haffner

Zdjęcia: Kaspar Kaven

Obsada: Johannes Zeiler, Anna Maria Sturm, Peter Jordan, Fabian Hinrichs, Sigi Zimmerschied

Produkcja: if… Productions und Bayerische Rundfunk, Arte.

Pokazy festiwalowe: Filmfest Monachium 2018, Berlin 2019, Fajr 2019

Nagrody i wyróżnienia: Nagroda Publiczności Monachium 2018, Bawarska Nagroda Filmowa 2018, Niemiecka Nagroda Filmowa 2019 (najlepsza muzyka), Fajr 2019 (najlepszy scenariusz)

Wackersdorf to niewielka miejscowość położona w Górnym Palatynacie, regionie północno-wschodniej Bawarii. Na początku lat 80., po wyczerpaniu się zasobów węgla brunatnego i zamknięciu okolicznych kopalń, mieszkańcy borykali się z problemami wysokiego bezrobocia, które w szczytowym momencie sięgało nawet 20 procent i było rekordowe w skali całego kraju. Wtedy to u miejscowego wójta pojawiają się politycy i lobbyści z propozycją inwestycji, która raz na zawsze położy kres problemom braku pracy i perspektyw rozwoju. W miejscowości ma powstać zakład przerobu odpadów jądrowych, całkowicie bezpieczny i czysty.
Hans Schuierer, wójt Wackersdor fu początkowo podchodzi z entuzjazmem do tych planów, później, po spotkaniach z mieszkańcami, którzy są przeciwni tej inwestycji, zmienia zdanie i staje po ich stronie, biorąc także aktywny udział w demonstracjach.

Protesty, jakie w latach 80. przetoczyły się przez ten region stały się symbolem oporu i sprzeciwu obywateli przeciwko politykom i ich powiązaniom z biznesem. Wackersdorf to film, który rekonstruuje tamte wypadki i pokazuje jak rodzi się społeczeństwo obywatelskie i jaką siłę ma masowy sprzeciw. Cykliczne demonstracje mieszkańców regionu, do których dołączyli ekolodzy i aktywiści przeciwni budowie elektrowni atomowych, gromadziły co niedzielę prawie 100 tyś. ludzi, przeciwko którym wysyłano zastępy policji. Rozwiązanie problemu przyszło całkiem niespodziewanie w 1986 roku, kiedy to wybuch reaktora elektrowni jądrowej w Czarnobylu pogrzebał wszelkie plany w tym zakresie.

Oliver Haffner,

urodził się w 1974 roku w Germersheim, dorastał w Monachium, gdzie także podjął pierwsze studia na Uniwersytecie im. Ludwiga Maximiliana. Reżyserię studiował w wiedeńskim Seminarium Maxa Reinhardta oraz w Wyższej Szkole Filmowo-Telewizyjnej w Monachium. Ma za sobą prace na wielu niemieckojęzycznych scenach teatralnych. Jego pierwszy film fabularny, który był także pracą dyplomową, Mein Leben im off powstał w roku 2010. Kolejnymi obrazami, które nakręcił są: Ein Geschenk der Götter (2014) i Wackersdorf.

Dystrybucja

Alamode Film
Dachauer Straße 233
80637 München, Niemcy
tel.: +49 89 17 99 92 0
info@alamodefilm.de
www.alamodefilm.de

Wackersdorf © Alamode Film