tydzien-filmu-niemieckiego | Złote rybki
275
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-275,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Złote rybki

Die Goldfische
Złote rybki

Niemcy, 2019, 112’

Reżyseria: Alireza Golafsham

Scenariusz: Alireza Golafsham

Zdjęcia: Matthias Fleischer

Obsada: Tom Schilling, Jella Haase, Birgit Minichmayr, Jan Henrik Stahlberg, Axel Stein

Produkcja: Wiedemann & Berg Film Produktion

Pokazy festiwalowe: Berlin 2019

Oliver, młody karierowicz zarabiający pieniądze jako menadżer zarządzający kapitałem inwestycyjnym swoich klientów, śpieszy się na kolejne ważne biznesowe spotkanie. Niestety jego luksusowa limuzyna utknęła w korku, który nie może być przeszkodą w zbiciu fortuny, więc niecierpliwy przedsiębiorca decyduje się na brawurową jazdę pod prąd, której finał następuje w szpitalu, a kolejną konsekwencją wypadku jest wózek inwalidzki. Klinika rehabilitacyjna, w której ląduje bohater filmu, jest koniecznością, ale Oliver nie zamierza się poddać i zrezygnować z prowadzenia interesów. Do tego w dzisiejszym świecie wystarczy komputer i dostęp do internetu. Niestety z tym ostatnim są poważne problemy. Jedynym miejscem, gdzie łącze internetowe działa z zadowalającą szybkością, jest mieszkalna cześć kliniki, zajmowana przez osoby niepełnosprawne. Kiedy biznesmen dowiaduje się, że urząd skarbowy jest na tropie jego nielegalnych dochodów zdeponowanych w szwajcarskim banku, postanawia działać. Jego plan jest prosty i genialny zarazem. Ogłasza, że zasponsoruje w Szwajcarii swoim współpacjentom terapię z wykorzystaniem wielbłądów, której reklama wpadła mu przypadkowo w ręce, a przy okazji podejmie zagrożoną gotówkę i przeszmugluje ją przez granicę.

Wielu krytyków pisze, że określenie niemiecka komedia to oksymoron. W tym przypadku podkreślają więc, że autor filmu, Alireza Golafshan urodził się w Iranie, i że udało mu się połączyć dobrą rozrywkę z pełną uczucia opowieścią, która jest w stanie odblokować strach przed kontaktem z osobami niepełnosprawnymi.

Alireza Golafshan,

urodził się w 1986 roku w Teheranie, a w 1998 wyemigrował wraz z rodziną do Niemiec. W Monachium studiował początkowo filozofię i historię sztuki, później naukę kontynuował w tamtejszej Wyższej Szkole Filmowo-Telewizyjnej. Po kilku filmach krótkometrażowych i 45-minutowym obrazie Behinderte Ausländer z 2013 zrealizował film Die Goldfische, który jest jego debiutem kinowym i sporym sukcesem frekwencyjnym. Film zobaczyło już ponad pół miliona widzów.

Dystrybucja

Sony Pictures Entertainment
Deutschland GmbH
Kemperplatz 1
10785 Berlin, Niemcy
tel.: +49 30 40 36 95 800
info@sonypictures.de
www.sonypictures.de

Złote rybki