tydzien-filmu-niemieckiego | Strzał z bliska
427
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-427,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Strzał z bliska

Nahschuss
Strzał z bliska © alamodefilm

Niemcy, 2021, 116 min.

Reżyseria i scenariusz: Franziska Stünkel

Zdjęcia: Nicolai von Graevenitz

Obsada: Cast Lars Eidinger, Devid Striesow, Luise Heyer, Peter Benedict
Produkcja: Companies Network Movie, Franks Filmproduktion, C-Films w koprodukcji z ZDF, ARTE

Pokazy festiwalowe: Berlinale 2021, Monachium 2021, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Chicago 2021

Nagrody i wyróżnienia: Nagroda One Future dla Franziski Stünkel, Filmfest, Monachium 2021

Druga połowa lat 70. We Wschodnim Berlinie Franz Walter właśnie obronił doktorat na Uniwersytecie Humbolta. Władze uczelni proponują mu posadę i profesorską nominację oraz odpowiednie do przyszłej pozycji mieszkanie, którego standard daleko przewyższa możliwości przeciętnego obywatela. Młody naukowiec z dumą zaprasza do niego narzeczoną. Tę wspaniałą perspektywę nowego życia i kariery zakłóca tylko jeden drobny szczegół. W zamian za otrzymane profity państwo oczekuje rocznej współpracy z Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego, czyli STASI. Dla lojalnego obywatela, jakim jest Franz Walter, nie stanowi to większego problemu, zobowiązanie do współpracy podpisuje niemal w przelocie. Pierwszym zadaniem, jakie otrzymuje, jest skłonienie do powrotu do NRD piłkarza grającego w hamburskim klubie, któremu udało się uciec na zachód. Metody, jakimi posługują się koledzy ze służb, to dobrze znane także dzisiaj działania: prowokacje, fałszywe oskarżenia, ingerencja w życie prywatne. Kiedy stawką staje się życie żony futbolisty, Walter postanawia się wycofać.

Reżyserka nie zdradza, co skłania bohatera filmu do podjęcia decyzji o współpracy ze STASI: stojąca przed nim kariera, wygodne i w miarę luksusowe, jak na NRD, warunki życia czy też wiara w słuszność państwowej polityki. Być może złożyły się na nią wszystkie trzy elementy. Scenariusz filmu oparty jest na prawdziwym przypadku oskarżenia o szpiegostwo NRD-owskiego inżyniera Wernera Teske, straconego w 1981 roku, ostatniej ofiary autokratycznego państwa. Franziska Stünkel zrealizowała nie tylko kolejny obraz odnoszący się do niedawnej niemieckiej historii, ale także przejmujący dramat o uwikłaniu jednostki w przestępczą działalność państwa i konsekwencjach jakie musi z tego powodu ponieść.

 

Franziska Stünkel urodziła się w Getyndze w 1973 roku. Od 1994 studiowała scenopisarstwo i reżyserię filmową w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Kassel, a następnie filmoznawstwo w Hildesheim. W 1999 podjęła studia filmowe w Wyższej Szkole Zawodowej  w Hanowerze. Jako studentka zrealizowała liczne filmy krótkometrażowe, z których wiele otrzymało nagrody na międzynarodowych festiwalach. Zadebiutowała filmem fabularnym Vineta (2006), filmową adaptacją sztuki Moritza Rinke, za który dostała Nagrodę Otto Sprengera dla Najlepszego Debiutu Filmowego. Zajmuje się także fotografią. Jej prace były nagradzane i pokazywane w wielu galeriach i muzeach. Strzał z bliska to jej drugi film fabularny.

Dystrybucja

Global Screen
Sonnenstr. 21
80331 Munich/Germany
tel.: +49 89 24 41 29 55 00
fax: +49 89 55 87 619-106
email: info@globalscreen.de
www.globalscreen.de