Niemcy, 2020, 121 min.
Reżyseria i scenariusz: Visar Morina
Zdjęcia: Matteo Cocco
Obsada: Mišel Matičević, Sandra Hüller, Rainer Bock, Thomas Mraz
Produkcja: Komplizen Film, w koprodukcji z Frakas Productions, Ikonë Studio, WDR, ARTE, VOO, BeTV
Niemcy, 2020, 121 min.
Reżyseria i scenariusz: Visar Morina
Zdjęcia: Matteo Cocco
Obsada: Mišel Matičević, Sandra Hüller, Rainer Bock, Thomas Mraz
Produkcja: Komplizen Film, w koprodukcji z Frakas Productions, Ikonë Studio, WDR, ARTE, VOO, BeTV
Pokazy festiwalowe: Sundance 2020, Berlinale 2020, Crossing Europe Linz 2020, Taipei 2020, Nowa Zelandia FF 2020, Melbourne 2020, Szanghai 2020, Zurych Film Festival 2020, Sarajewo 2020, Warszawski Festiwal Filmowy 2020
Nagrody i wyróżnienia: Nagroda Niemieckiej Krytyki Filmowej dla Mišela Matičevića; Nagroda dla Najlepszego Filmu, Sarajewo 2020
Xhafer pochodzi z Kosowa, pracuje w firmie farmaceutycznej, jego żona, Nora jest Niemką i niedawno została po raz trzeci matką. Pomiędzy jednym a drugim karmieniem próbuje pisać pracę doktorską i wrócić do uniwersyteckiego życia. Nie może liczyć na pomoc rodziców, bo ci nie akceptują jej męża, cudzoziemca z Europy Wschodniej. Xhafer doświadcza niechęci teściów przy każdym spotkaniu i odczucie to przekłada się na jego relacje z innymi, w szczególności z kolegami w pracy. Uważa, że przy nowym projekcie został celowo usunięty z listy mailingowej, innym razem ktoś wprowadził go w błąd, aby nie mógł wygłosić przygotowanego referatu, ktoś inny z kolei zablokował mu dostęp do danych badawczych. Wszystkie te przypadki są dowodem mobbingu, którego przyczyną, jak sądzi, jest jego pochodzenie. Kiedy pewnego dnia na bramie ogrodzenia swojego domu znajduje nieżywego szczura, postanawia działać.
Znakomity film Visara Moriny, który, podobnie jak jego bohater, pochodzi z Kosowa, to opowieść o doświadczeniu emigracji i uczuciach, jakie zwykle mu towarzyszą: stracie, odrzuceniu, braku bezpieczeństwa i społecznej akceptacji czy alienacji. Xhafer jest przeciwieństwem typowego emigranta: osiągnął sukces i stał się zasymilowanym członkiem nowego społeczeństwa. Jednak negatywne emocje ciągle towarzyszą mu w codziennym życiu. Twórcy filmu stawiają ważne pytanie o to, w jakim stopniu udana integracja zależy od warunków, jakie stwarza polityka społeczna danego państwa, a na ile od subiektywnych uczuć i wrażliwości imigranta.
Visar Morina urodził się w 1979 roku w Prisztinie, w Kosowie. Reżyserię studiował w Kunsthochschule für Medien w Kolonii. Między 2000 i 2004 rokiem pracował przy realizacji projektów filmowych i teatralnych m.in. w Volksbühne Berlin. Pracę w filmie rozpoczął od filmów krótkometrażowych. Zadebiutował obrazem Babai, który została doceniony na wielu międzynarodowych festiwalach i był kosowskim kandydatem do Oskara. Za scenariusz do filmu Wygnanie otrzymał w 2018 roku Niemiecka Nagrodę Scenariuszową.
The Match Factory GmbH
Domstr. 60
50668 Kolonia / Niemcy
tel.: +49 30 443 19 05 33
fax: +49 30 443 19 05 30
email: info@matchfactory.de
www.the-match-factory.com