tydzien-filmu-niemieckiego | Nasiona
421
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-421,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Nasiona

Die Saat
Die Saat © kurhaus production

Niemcy, 2021, 100 min.

Reżyseria: Mia Maariel Meyer

Scenariusz: Mia Maariel Meyer, Hanno Koffler

Zdjęcia: Falko Lachmund

Obsada: Hanno Koffler, Anna Blomeier, Lilith Julie Johna, Robert Stadlober
Produkcja: Company kurhaus production

Pokazy festiwalowe: Berlinale 2021

Rainer i Nadine przeprowadzają z się z 12-letnia córką, Doreen do nowego domu. Poprzedni musieli opuścić, bo jego właściciel miał inne plany, a obecny, kupiony na kredyt, wymaga pilnego remontu. Wykonuje go po godzinach Rainer, który sam pracuje w niewielkiej budowlanej firmie. Po latach dostaje wreszcie awans na kierownicze stanowisko. Niestety nowe zadania przerastają jego kompetencje, ale nie te zawodowe tylko ludzkie. Nie jest w stanie zaakceptować nieuczciwych praktyk i chce być lojalny wobec kolegów. Nie są to jednak cechy pożądane w świecie, gdzie kapitalistyczne stosunki obejmują nie tylko relacje pracownicze, ale też społeczne. Zawodowa degradacja Rainera zachwieje podstawami egzystencji jego rodziny. A to z kolei wpłynie na wzajemne relacje jej członków, szczególnie ojca z dorastająca córką.

Mira Maariel Meyer kreśli w swoim filmie obraz brutalnego współczesnego kapitalizmu, który coraz bardziej niszczy społeczne więzi i demoralizuje przyzwoitych ludzi, a innym pozwala bez skrupułów wykorzystywać uprzywilejowaną pozycję, w jakiej się znaleźli. Ale reżyserka mierzy się także z ciągle obowiązującym wizerunkiem mężczyzny jako głowy rodziny, którego powinnością jest zadbać o jej los i który nie może przyznać się do porażki, ani pokazać słabości. Frustracja i zwątpienie jak tytułowe nasiona przyniosą swoje niechlubne plony.

 

Mira Maariel Meyer urodziła się w niemiecko-fińskiej rodzinie w 1981 roku. Studiowała reżyserię filmową w University of Goldsmiths w Londynie, który ukończyła w 2008 roku. Po powrocie do Niemiec rozpoczęła realizację filmów dokumentalnych i reportaży. Za obraz 140 Sekunden otrzymała w 2012 roku Grimme Online. W 2014 zadebiutowała filmem Treppe Aufwärts, a kolejna produkcja Die Saat, miała swoja premierę na tegorocznym festiwalu Berlinale w sekcji Perspektive Deutsches Kino.

Dystrybucja

kurhaus production Film & Medien GmbH
Fremersbergstr. 77a
76530 Baden-Baden / Niemcy
tel.: +49 7221 302 1906
fax: +7221 3021 909
email: office@kurhausproduction.de
www.kurhausproduction.de