tydzien-filmu-niemieckiego | Copilot
418
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-418,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Copilot

Copilot © Razor Film, Photo © Christopher Aoun

Niemcy, Francja, 2021, 118 min.

 

Reżyseria: Anne Zohra Berrached

Scenariusz: Stefanie Misrahi, Anne Zohra Berrached
Zdjęcia: Christopher Aoun

Obsada: Canan Kir, Roger Azar, Özay Fecht, Jana Julia Roth, Ceci Chuh, Nicolas Chaoui
Produkcja: Razor Film w koprodukcji z Haut et Court, zero one film, NDR, Arte

Pokazy festiwalowe: Berlinale 2021

Asli, młoda Turczynka studiuje w Hamburgu medycynę. Do jej kręgu znajomych i przyjaciół należą zarówno Niemcy jak i inni obcokrajowcy. Pewnego dnia pojawia się wśród nich Saaed z Libanu, który również planuje zostać medykiem, choć jego największym marzeniem jest pilotowanie samolotów. Chłopak ma jasno sprecyzowane poglądy, chce założyć rodzinę i troszczyć się o nią. Związkowi Asli z młodym Arabem ostro sprzeciwia się matka dziewczyny, jednak para postanawia pokonać tę przeszkodę i zawiera małżeństwo w tajemnicy przed nią. Wkrótce Saaed zaczyna znikać z domu, najpierw na krótko, potem na coraz dłużej. Nie wyjaśnia swojego zachowania, wymaga zaufania i zapewnia o uczuciach. Kiedy pewnego razu jego nieobecność przedłuża się, zaniepokojona Asli decyduje się odwiedzić jego rodzinę w Libanie. Wszyscy są bardzo serdeczni i otwarci, a ich styl życia nie odbiega od zachodnich standardów. Są zdziwieni, że żona Saaeda nie wie, gdzie on przebywa. Asli dostaje wkrótce wiadomość od męża, z USA.

Reżyserka filmu, Anne Zohra Berrached opowiada historię, którą znamy z niezliczonych medialnych relacji, ale przedstawia ją z nietypowego punktu widzenia i stawia jednocześnie ważne oraz bardzo aktualne pytania. Na ile znamy osoby, które są nam najbliższe i czy jest się współodpowiedzialnym za czyny członka najbliższej rodziny? Gdzie i czy w ogóle można wyznaczyć granicę lojalności wobec bliskich i wreszcie czy ważniejsza jest odpowiedzialność za rodzinę, czy też za społeczeństwo i świat, w którym żyjemy.

 

Anne Zohra Berrached

urodziła się w 1982 roku w Erfurcie w rodzinie pochodzącej z Algierii. Absolwentka psychologii, studiowała też reżyserię w Akademii Filmowej Badenii-Wirtembergii. Jej dokument Heilige und Hure (2012) był pokazywany na ponad osiemdziesięciu festiwalach filmowych na całym świecie. Debiutancki film fabularny, Dwie matki (2013), miał swoją światową premierę na 63. MFF w Berlinie, a kolejny 24 tygodnie (2016) startował w konkursie tego festiwalu. Znalazł się także w programie Tygodnia Filmu Niemieckiego i był pokazywany w polskich kinach.

Dystrybucja

The Match Factory GmbH
Domstr. 60
50668 Kolonia / Niemcy
tel.: +49 30 443 19 05 33
fax: +49 30 443 19 05 30
email: info@matchfactory.de
www.the-match-factory.com