tydzien-filmu-niemieckiego | Schlingensief – Krzykiem przerwać milczenie
322
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-322,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Schlingensief – Krzykiem przerwać milczenie

Schlingensief – In das Schweigen hineinschreien
Schlingensief - In das Schweigen hineinschreien © Filmgalerie 451

Niemcy, 2020, 122’, film dokumentalny

Reżyseria i montaż: Bettina Böhler

Z udziałem: Christopha Schlingensiefa, Tildy Swinton, Irm Hermann, Udo Kiera, Sophie Rois

Produkcja: Filmgalerie 451 w koprodukcji z RBB, WDR

Pokazy festiwalowe: Berlinale 2020

Christoph Schlingensief, niemiecki reżyser operowy, teatralny, radiowy, konferansjer talk shows, performer i reżyser filmowy. Artysta totalny, bezwzględny prowokator, który przy użyciu czarnego humoru oraz absurdu w polemiczny sposób niepokornie eksplorował tematy związane z polityką i wykluczeniami stygmatyzującymi ludzi zaliczanych do marginesu społeczeństwa. Ale to właśnie poprzez sposób, w jaki realizował swoje filmy, łącząc różne metody, formy oraz gatunki filmowe odwołujące się do estetyki trash cinema, science fiction, porno czy horroru, prowokował odbiorców do refleksji nad kwestiami przez niego poruszanymi. Schlingensief był w Niemczech gwiazdą tej rangi co bożyszcza muzyki pop, znani politycy czy aktorzy mainstreamowi. Zwieńczeniem jego działalności artystycznej był otrzymany pośmiertnie Złoty Lew w Wenecji – za najlepszy narodowy pawilon w 2011 roku. Projekt nosił tytuł „Kościół Strachu” i przedstawiał jego zmagania z rakiem zrealizowane w formie fluxusowskiego oratorium.

Film Bettiny Böhler jest hołdem złożonym Schlingensiefowi w 10 rocznicę jego śmierci. To swoisty found footege zmontowany z filmowych kadrów, prywatnych ujęć video, wywiadów, fragmentów spektakli teatralnych i dokumentacji performansów. Dzięki perfekcyjnemu montażowi powstał niezwykły portret tego wyjątkowego i wszechstronnego artysty.

Bettina Böhler

niemiecka montażystka, która współpracowała z wieloma znanymi niemieckimi reżyserami, m.in. Christianem Petzoldem, Christophem Schlingensiefem, Oskarem Roehlerem czy Angeliną Maccarone. Do tej pory zmontowała ponad 50 filmów fabularnych, dokumentalnych i telewizyjnych. W 2012 roku była nominowana do Niemieckiej Nagrody Filmowej za współpracę z Christianem Petzoldem przy filmie Barbara.
Dokument Schlingensief – In das Sweigen hineinschreien, którego premiera miała miejsce podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, jest jej pierwszą pracę reżyserską. Wykłada m.in. w Niemieckiej Akademii Filmu i Telewizji w Berlinie (DFFB), jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Dystrybucja

Filmgalerie 451  GmbH & Co. KG
Saarbrücker Straße 24 Haus C, 2. Stock
10405 Berlin
tel.: +49 (0) 30 – 33 98 28 00
fax: +49 (0) 30 – 33 98 28 10
kino@filmgalerie451.de
www.filmgalerie451.de