tydzien-filmu-niemieckiego | Lotte w Bauhausie
255
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-255,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Lotte w Bauhausie

Lotte am Bauhaus
Lotte (Alicia von Rittberg) und Paul (Noah Saavedra) tanzen ausgelassen auf dem letzten Fest am Bauhaus Dessau.

Niemcy, Czechy, 2019, 105’

Reżyseria: Gregor Schnitzler

Scenariusz: Jan Braren

Zdjęcia: Christian Stangassinger

Obsada: Alicia von Rittberg, Noah Saavedra, Jörg Hartmann, Nina Gummich

Produkcja: UFA Fiction i Degeto Film, MDR

Pokazy festiwalowe: Seul 2019

Nagrody i wyróżnienia: Seul International Drama Award dla najlepszego filmu i najlepszej aktorki (Alicia von Rittberg), Seul 2019

Lotte, młoda, mądra i utalentowana plastycznie kobieta, pracuje w zakładzie stolarskim ojca, pomagając mu prowadzić księgowość, a każdą wolną chwilę wykorzystuje na rysowanie. Podczas zamieszek ulicznych dziewczyna poznaje Paula, studenta Bauhausu i za jego namową postanawia wstąpić w mury nowej, awangardowej szkoły, która od niedawna działa w Weimarze. W wyniku tej nieakceptowanej przez ojca decyzji, Lotte będzie zmuszona opuścić dom i zerwać kontakty z rodziną. Obserwując losy nowej studentki poznajemy historię, ideę i mistrzów Bauhausu, najlepszych wychowanków tej szkoły i najbardziej znane projekty, które stały się ikonami nowoczesnego wzornictwa i architektury. Przez filmowe kadry przewijają się sławni artyści i architekci z dyrektorem i założycielem szkoły Walterem Gropiusem na czele. Lotte uczęszcza na zajęcia do Johannesa Ittena i Oskara Schlemmera, przyjaźni się z Josefem Albersem, jego późniejszą żoną, Anni Fleischmann i z Friedl Dicker, zamordowaną później w Auschwitz architektką i projektantką.

Film pokazuje też historię emancypacji kobiet. Studentki Bauhausu, choć chętnie przyjmowane na tę uczelnię, wcale nie miały w jej murach łatwo. Zgodnie z męskim wyobrażeniem o kobiecych predyspozycjach, powinny zajmować się tkactwem. Jeśli upierały się, aby pracować nad projektami architektonicznymi lub meblarskimi, były odsyłane z kwitkiem. I tylko niezwykły upór, determinacja i ciężka praca, pozwoliły im realizować własne pasje i zainteresowania.

Gregor Schnitzler,

urodził się w 1964 roku w Berlinie. Studiował komunikację społeczną w berlińskiej Wyższej Szkole Sztuk. Początkowo zajmował się fotografią, później realizował filmy reklamowe i muzyczne wideoklipy, a następnie filmy i seriale telewizyjne. W 2001 roku nakręcił swój pierwszy film fabularny Was tun, wenn’s brennt?, następnymi obrazami były ekranizacje kultowej powieści Banjamina von Stuckrad-Barresa Soloalbum (2003) oraz powieści Die Wolke  (2005). Za ten ostatni film otrzymał Bawarską Nagrodę Filmową.

Dystrybucja

Fremantle
1 Stephen Street
London W1T 1AL, Wielka Brytania
tel.: +44 20 7691 6000
general.enquiries@fremantle.com
www.fremantle.com

Lotte (Alicia von Rittberg) und Paul (Noah Saavedra) entwerfen ihr erstes gemeinsames Architekturmodell.