tydzien-filmu-niemieckiego | Mali Germanie
258
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-258,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Mali Germanie

Kleine Germanen
Mali Germanie

Niemcy, 2018, 90’

film dokumentalno-animowany

Reżyseria: Mohammad Farokhmanesh, Frank Geiger

Scenariusz: Frank Geiger, Armin Hofmann, Mohammad Farokhmanesh

Zdjęcia: Marcus Winterbauer

Produkcja: brave new work, Little Dream Entertainment i Golden Girls Film, SWR

Pokazy festiwalowe: Berlin 2019

Kleine Germanen nie jest typowym filmem dokumentalnym. Zrealizowany przez duet reżyserski Franka Geigera i Mohammada Farokhmanesha obraz, obok wywiadów i materiałów archiwalnych, zawiera część animowaną, która opowiada historię głównej bohaterki filmu, od lat 70. do współczesności. Elsa, wychowywana przez dziadka-nazistę, dorasta w kulcie germańskich mitów, dyscypliny, odwagi, szacunku dla tradycji i rodziny oraz pogardy dla innych. To kłóci się z oficjalnym szkolnym programem i z życiem, jakie toczy się poza domem, a podwójna egzystencja nie pozostaje bez wpływu na psychikę dziecka. Elsa szuka więc podobnych sobie ludzi i trafia do środowiska prawicowych ekstremistów, gdzie poznaje przyszłego męża. Jej rodzina wiedzie niespokojne życie, przerywane aktami politycznej i społecznej, później także domowej przemocy. Świat Elsy zachwieje się dopiero, kiedy urodzi dziecko z syndromem Downa, którego ani ojciec, ani ludzie, wśród których żyją, nie chcą zaakceptować. Bohaterka filmu jest jedną z tych osób, które zdecydowały się – nie bez konsekwencji – opuścić prawicowo-ekstremistyczne środowisko. Elsa żyje w ukryciu (stąd pomysł na animację), inni zdecydowali się wystąpić przed kamerą. Reżyserzy rozmawiają także z politykami reprezentującymi prawicowe partie i ruchy w Niemczech i Austrii, ale też z wywodzącymi się z tej opcji „ekspertami”. Promowany przez nich narodowo-patriotyczny model wychowania i rodziny, staje się, w porównaniu z ofertą liberalnego i opartego na zasadach konkurencji społeczeństwa, coraz bardziej atrakcyjny. Twórcy filmu pokazują jego konsekwencje.

SPOTKANIE Z REŻYSEREM W KRAKOWIE I WE WROCŁAWIU

Frank Geiger,

urodził się w 1969 roku w Villingen-Schwenningen. W branży filmowej zaczynał pracować jako producent. Jako reżyser zadebiutował w 2006 roku thrillerem Strip Mind.

Mohammad Farokhmanesh,

urodził się w 1971 roku w Schiraz w Iranie. W latach 1995–2000 studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Hamburgu. Mohammad Farokhmanesh wraz z Frankiem Geigerem und Arminem Hofmannem są założycielem firmy producenckiej brave new work. Ich wspólnym dziełem są liczne filmy, m.in. wielokrotnie nagradzany Reich des Bösen – Fünf Leben im Iran czy Teheran Tabu (2017), pokazywany na festiwalu w Cannes i wielu innych międzynarodowych przeglądach.

Dystrybucja

Little Dream Entertainment GmbH
Am Justizzentrum 5A
50939 Kolonia, Niemcy
tel.: +49 221 16 870 393
mail@littledream-entertainment.com
www.littledream-entertainment.com

Mali Germanie