tydzien-filmu-niemieckiego | Jedenaste: znaj sąsiada swego
413
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-413,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Jedenaste: znaj sąsiada swego

Nebenan
"Nebenan" copyright 2021 Amusement Park Film GmbH Warner Bros Ent GmbH Reiner Bajo

Niemcy, 2021, 94 min.

Reżyseria: Daniel Brühl

Scenariusz: Daniel Kehlmann
Zdjęcia: Jens Harant

Obsada: Daniel Brühl, Peter Kurth, Aenne Schwarz, Rike Eckermann
Produkcja: Company Amusement Park Film, w koprodukcji z Erfttal Film & Fernsehproduktion, Gretchenfilm, Warner Bros. Pictures

Pokazy festiwalowe: Berlinale 2021

Daniel, odnoszący międzynarodowe sukcesy aktor, wybiera się do Londynu na ważny casting. Przed podróżą wstępuje na kawę do typowego berlińskiego lokalu w modnej dzielnicy Prenzlauer Berg, gdzie od jakiegoś czasu mieszka. Zajęty niekończącymi się rozmowami telefonicznymi nie zwraca uwagi na ludzi, którzy go otaczają. A miejsce, do którego wstąpił, nie uległo, w przeciwieństwie do kamienicy z jego luksusowym loftem, liftingowi i doskonale pamięta czasy wschodniego Berlina. Stałym gościem jest tu Bruno, który uważnie obserwuje Daniela i wkrótce okaże się, że jest jego bliskim sąsiadem. Uwagi, jakie czyni pomiędzy jedną i drugą rozmową telefoniczną filmowego celebryty, zaczynają wytracać aktora z równowagi i zmuszą go do poważnej rozmowy, która zaburzy jego przekonanie o własnej świetności i zaważy nad przyszłym życiem.

Kameralny film wyreżyserowany przez niemiecko-hiszpańskiego aktora Daniela Brühla, znanego także polskim widzom z komedii „Good Bye, Lenin”, to nie tylko przewrotna opowieść o współczesnych zagrożeniach, lecz także pełna humoru i dystansu konfrontacja tego twórcy z własnym wizerunkiem. Wspaniale zagrany i bazujący na inteligentnym scenariuszu Daniela Kehlmanna film dotyka też ważnych i aktualnych nie tylko w Niemczech tematów: gentryfikacji, niegasnącego konfliktu pomiędzy wschodnimi i zachodnimi Niemcami, poczucia krzywdy, jaką ciągle odczuwają ci pierwsi – ofiary zjednoczenia i poczucia wyższości, jakiej nie udaje się ukryć przybyszom z Zachodu. Narastająca frustracja rodzi chęć odwetu. Filmowy Bruno przeprowadza go w bardzo subtelny sposób.

 

Daniel Brühl

urodził się w 1978 roku w Barcelonie, w niemiecko-hiszpańskiej rodzinie, a dorastał w Kolonii. W wieku 15 lat debiutował w telewizyjnym dramacie kryminalnym Svens Geheminis. Główna rola w filmie Good Bye Lenin! Wolfganga Beckera z 2003 roku przyniosła mu wiele nagród m.in. Bambi, Bawarską Nagrodę Filmową i Europejską Nagrodę Filmową oraz ogromną popularność. Za kolejną rolę w melodramacie Was nützt die Liebe in Gedanken (2004, reż. Achim von Borries) otrzymał nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej. Za kreację Nikiego Laudy w biograficznym dramacie sportowym Rona Howarda Wyścig (2013) dostał nominację do Złotego Globu i BAFT-y. Film Jedenaste; znaj sąsiada swego to jego debiut reżyserski.

Dystrybucja

Aurora Films:
Pasaż Ursynowski 1/111
02-784 Warszawa
Tel.: +48 22 35 39 602
e-mail: dysrtrybucja@aurorafilms.pl
www.aurorafilms.pl