tydzien-filmu-niemieckiego | Gipsy Queen
330
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-330,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Gipsy Queen

Gipsy Queen

Niemcy, 2019, 112’

Reżyseria i scenariusz: Hüseyin Tabak

Zdjęcia: Lukas Gnaiger

Obsada: Alina Serban, Tobias Moretti, Irina Kurbanova

Produkcja: Company Dor Film-West w koprodukcji z Dor Film

Pokazy festiwalowe: Hamburg 2019, Tallinn 2019, Santa Barbara 2020, Göteborg 2020, Szanghaj 2020, Berlinale 2020

Nagrody i wyróżnienia: Nagroda dla Najlepszej Aktorki oraz Nagroda Jury Ekumenicznego, Tallinn 2019

Ali, bohaterka filmu Hüseyina Tabaka, jest rumuńską Romką. Skonfliktowana z ojcem i wykluczona ze swojej społeczności decyduje się na wyjazd do Niemiec. Jako samotna matka dwójki dzieci, bez wykształcenia i zgody na pobyt, skazana jest na dorywcze, wyniszczające zdrowie prace i na poniżający wyzysk przez pracodawców. Pewnego dnia trafia jako sprzątaczka do nocnego klubu w hamburskiej dzielnicy St. Pauli, w którego piwnicach odbywają się zawody bokserskie. Obok ringu jest też sala treningowa, gdzie Ali czasami wyładowuje swoje narastające frustracje. Właściciel lokalu, były bokser, szybko rozpoznaje, że Ali nie jest amatorką. Kiedy jeden z występujących w klubie sportowców porzuca pracę, proponuje jej zastępstwo.

Gipsy Queen nie jest filmem o sporcie, boks jest tu tylko jednym z elementów życia bohaterki, która każdego dnia balansuje na egzystencjalnej granicy. Wyzysk w pracy, poniżenie z tytułu pochodzenia, samotne macierzyństwo, konflikt z dorastającą córką, która nie rozumie oraz nie akceptuje odrzucenia i szkolnego mobbingu, zagrożenie odebraniem dzieci przez Jugendamt i nieustające kłopoty finansowe, to codzienne problemy, z którymi mierzy się Ali. Boks, który kiedyś uprawiała, wydaje się dawać jej siłę i być może stanie się szansą na zmianę życiowej sytuacji.

Hüseyin Tabak

pochodzi z rodziny kurdyjskich imigrantów z Turcji. W wieku 22 lat zaczął pracę na planie filmowym, jako kierownik produkcji oraz asystent reżysera. W tym samym czasie sam nakręcił kilka filmów krótkometrażowych, a w 2006 roku rozpoczął studia reżyserskie i scenopisarskie w Wiedeńskiej Akademii Filmowej. Ma na swoim koncie takie filmy jak: Kick Off (2010), Deine Schönheit ist nichts wert, (2012) za który otrzymał Austriacką Nagrode Filmową (reżyseria, scenariusz, najlepszy film), Przyjaciel na balkonie (2012), Die Legende vom hässlichen König (2017), wyróżniony nagrodą dla najlepszego filmu dokumentalnego na festiwalu filmowym w Hof, Gipsy Queen (2019).

Dystrybucja

ARRI Media International
Türkenstr. 89
80799 Monachium
Niemcy
tel.: +49 89 38 09 12 88
fax: +49 89 38 09 16 19
email: worldsales@arri.de
www.arrimedia.de/international