tydzien-filmu-niemieckiego | Olaf Jagger
549
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-549,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive

Olaf Jagger

Olaf Jagger

Niemcy, 2022, 95 min

Reżyseria i scenariusz: Heike Fink

Zdjęcia: Hajo Schomerus

Obsada: Olaf Schubert, Anne-Marie Schubert, Rolf Schubert, Anna Lucia Gustmann

Produkcja: Ester.Reglin.Film GmbH

Pokazy festiwalowe: Hof 2022

Nagrody i wyróżnienia: Nagroda Krytyki Filmowej, Hof, 2022

Znany niemiecki komik i artysta kabaretowy Olaf Schubert, porządkując piwnicę w domu swoich rodziców, znajduje stare radiowe taśmy, na których zapisany jest wywiad, jaki jego matka przeprowadziła z wokalistą zespołu The Rolling Stones, Mickiem Jaggerem. Rozmowa miała mieć miejsce podczas pierwszego w Republice Federalnej Niemiec koncertu słynnego zespołu w Münster, w 1965 roku. Pikanterii temu niezwykłemu odkryciu dodaje fakt, że matka Schuberta mieszkała w NRD i była dziennikarką państwowego radia, co w zasadzie wykluczało możliwość udziału w takim wydarzeniu, jak występ artystów zza żelaznej kurtyny. A jednak wywiad istnieje i nic nie wskazuje na to, aby był nieprawdziwy. Taśmy stają się pretekstem do zbadania historii własnej rodziny. Bohater filmu zaczyna poszukiwania w archiwach, wśród ówczesnych i obecnych fanów Micka Jaggera i grupy The Rolling Stones, gwiazd rocka, przyjaciół i znajomych. Wykorzystuje swoją popularność i rozległe znajomości. Jego tropienie śladów znajomości matki z legendą rocka pozwala nie tylko wejrzeć w rodzinną historię i odkryć pewną tajemnicę, ale też zobaczyć obraz czasów, w jakich przyszło jej żyć.

Olaf Schubert, jak na artystę kabaretowego przystało, relacjonuje swoją kwerendę z przymrużeniem oka, wplatając w nią wiele zabawnych wątków, przerysowanych emocji i żartobliwych sytuacji. Choć film ma formę dokumentu, to trudno ocenić, które postaci są prawdziwe, a które odgrywane. Twórcy umiejętnie balansują pomiędzy rzeczywistością i fikcją, a kiedy już wydaję się, że wszystko zakończy się fiaskiem, następuje nieoczekiwany finał.

Heike Fink urodziła się w 1968 roku. Studiowała literaturę i socjologię. Jest scenarzystką, pisze powieści i literaturę faktu, wykłada na różnych niemieckich uniwersytetach. Ma na swoim koncie następujące filmy dokumentalne: Eisheimat (2012), Die Kirchenrebellinen (2020) i Olaf Jagger (2022).

Dystrybucja:

Neue Visionen Filmverleih GmbH

Schliemannstr. 5

10437 Berlin

Niemcy

Tel.: +49 30 440 088 44 

Email: info@neuevisionen.de 

www.neuevisionen.de 

a10675