tydzien-filmu-niemieckiego | 3 dni w Quiberon
45
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-45,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

3 dni w Quiberon

3 Tage in Quiberon
3 dni

Niemcy, 2018, 115 min.

Reżyseria: Emily Atef

Scenariusz: Emily Atef

Zdjęcia: Thomas Kiennast

Obsada: Marie Bäumer, Birgit Minichmayr, Charly Hübner, Robert Gwisdek

Produkcja: Rohfilm Factory w koprodukcji z Dor Film i Sophie Dulac Productions

Pokazy festiwalowe: Berlinale 2018, Ankara 2018, Moskwa 2018, Sydney 2018, Kijów 2018

Nagrody i wyróżnienia: Niemiecka Nagroda Filmowa 2018 (najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy aktor drugoplanowy najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka)

Romy Schneider, niemiecko-francuska gwiazda filmowa, przyjeżdża w 1981 roku do Bretanii, aby poddać się terapii i zebrać siły przed kolejnym filmem. Skazana na ścisłą dietę, całkowitą rezygnację z alkoholu, używek i leków nasennych oraz znudzona monotonią dnia codziennego aktorka zaprasza do kurortu swoją dawną wiedeńską przyjaciółkę. Za namową znajomego, fotografa Roberta Lebecka, wyraża także zgodę na ekskluzywny wywiad i sesję fotograficzną dla tygodnika „Stern”. W tym intymnym gronie rozgrywa się akcja filmu, będącego rekonstrukcją czasu, w jakim dziennikarz Michael Jürgs przeprowadził swoją słynną rozmowę z Romy Schneider. Późniejsze tragiczne losy legendarnej odtwórczyni cesarzowej „Sissi” sprawią, że będzie to jej ostatni wywiad.

Obecność fotografa, który wykonał w ciągu tych trzech dni tysiące czarno-białych portretów gwiazdy, pozwoliła twórcom filmu na odtworzenie klimatu wydarzeń tamtych dni. Podziwiamy nie tylko wspaniałą urodę Romy Schneider, którą po mistrzowsku zagrała, do złudzenia do niej podobna, niemiecka aktorka Marie Bäumer, ale też pieczołowicie zrekonstruowane wnętrza i piękne bretońskie pejzaże.
„To, co początkowo wygląda na klasyczny portret znanej artystki i symbolu seksu w chwili załamania, przeistacza się w piekielnie inteligentne studium osobowości, manipulacji, granic poświęcenia dla dobra uprawianej sztuki.” – pisał Janusz Wróblewski w swojej relacji z Berlinale dla tygodnika „Polityka”. Film Emily Alef ukazuje też istotę współczesnych mediów, bezlitosnych, pozbawionych skrupułów i korzystających z każdej okazji, aby zdobyć pożądany materiał i przyciągnąć uwagę jak najwięcej głodnych sensacji odbiorców.

Emily Atef,

urodziła się w 1973 roku w irańsko- francuskiej rodzinie w Berlinie Zachodnim. Dorastała w Stanach Zjednoczonych i Francji, pracowała jako aktorka w Londynie. Do Berlina powróciła na studia. W 2008 roku ukończyła Niemiecką Akademię Filmową i Telewizyjną. Jej pełnometrażowy debiut Molly’s Way wyróżniono w 2005 roku nagrodą za najlepszy scenariusz na Festiwalu Filmowym w Monachium, kolejny film Das Fremde in mir miał swoja premierę w Cannes, później pokazywany był na licznych festiwalach i zebrał wiele nagród, m.in. za najlepszą reżyserię na Festiwalu Filmowym w Sao Paulo. Reżyserka ma na swoim koncie także wiele produkcji telewizyjnych. Premiera filmu 3 dni w Quiberon miała miejsce w tym roku w konkursie festiwalu Berlinale.

Dystrybucja

Beta Cinema GmbH
Grünwalder Weg 28
82041 Oberhaching
Niemcy
Tel.: +49 89 67 34 69 828
Email: beta@betacinema.com
www.betacinema.com

3 dni