tydzien-filmu-niemieckiego | Za kulisami
569
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-569,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive

Za kulisami

Thomas Brasch

Niemcy, 2021, 90 min, film dokumentalny

Reżyseria: Daniel Sager

Scenariusz: Daniel Sager, Marc Bauder

Zdjęcia: Börres Weiffenbach, Daniel Sager, Anne Misselwitz, Frank Marten Pfeiffer

Produkcja: Bauderfil Produktion w kooprodukcji z ZDF

Pokazy festiwalowe: CPH:DOX, Kopenhaga; HOT DOCS, Toronto; DOK.fest, Monachium, Zurich Film Festival, Zurych

Frederik Obermaier i Bastian Obermayer to dwaj dziennikarze śledczy pracujący w niemieckim dzienniku „Süddeutsche Zeitung”. To oni otrzymali dokumenty nazwane później Panama Papers, które, dzięki współpracy Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, pozwoliły na publikację informacji o firmach zarejestrowanych w tzw. rajach podatkowych. Praca tego duetu oraz całego zastępu ludzi wspierających żmudne zbieranie informacji, ich weryfikację, analizę prawną i wszelkie inne działania, dzięki którym możliwe jest wykrywanie afer i przestępstw, nieprawidłowości i politycznych nadużyć czy różnego rodzaju korupcji jest tematem tego niezwykłego filmu. Jego twórcy pokazują, jak żmudne jest to zajęcie, jak wielkiego wymaga zaangażowania, odwagi i determinacji. W filmie obserwujemy różne wątki, m.in. widzimy spotkanie z Edwardem Snowdenem w Moskwie, wizytę bohaterów filmu na Malcie, gdzie zamordowana została dziennikarka Daphne Caruana Galizia, a także akcję przekazania materiału wideo, którego późniejsze ujawnienie doprowadziło w 2019 roku do upadku rządu Sebastiana Kurza w Austrii.

Film Sagera pokazuje nie tylko kulisy dziennikarskiej pracy i cały mechanizm stojący za decyzją o publikacji materiałów, mających wpływ na bieg wielu wydarzeń politycznych czy gospodarczych, ale przede wszystkim zwraca uwagę na to, jak ważne we współczesnym świecie są niezależne media. Zapewnienie im możliwości działania jest nie tylko podstawą demokracji, ale też formą społecznej kontroli, niekiedy jedyną jaka pozostaje.

Daniel Andreas Sager urodził się w Berlinie w 1985 roku, a dorastał w Moskwie. Studiował etnologię i filozofię, a następnie podjął studia filmowe w Filmakademie Baden-Württemberg. Jego film dyplomowy The long Distance zdobył m.in. Nagrodę First Steps. W 2016 roku otrzymał Stypendium Nipkowa. Jako reżyser i dziennikarz realizuje międzynarodowe filmy dokumentalne i reportaże dla kina i telewizji. Jego filmy były pokazywane na całym świecie, na międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobywały ważne nagrody.

Dystrybucja:

NEW DOCS
Dasselstr. 75-77
50674 Kolonia

Niemcy
Tel.: 0049 221 168 197 43
email: sales@newdocs.de
www.newdocs.de

HINTER_DEN_SCHLAGZEILEN_Foto_D.Sager_01