tydzien-filmu-niemieckiego | Walc w alejkach
48
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-48,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Walc w alejkach

In den Gängen
Walc

Niemcy, 2018, 125 min

Reżyseria: Thomas Stuber

Scenariusz: Clemens Meyer, Thomas Struber

Zdjęcia: Peter Matjasko

Obsada: Franz Rogowski, Sandra Hüller, Peter Kurt

Produkcja: Sommerhaus Filmproduktion w koprodukcji z Rotor Film i Departures Film, Lipsk

Pokazy festiwalowe: Berlinale 2018, Hong Kong, 2018, Moskwa 2018, Ankara 2018, Sydney 2018

Nagrody i wyróżnienia: Nagroda Niemieckiej Gildii Filmowej i Nagroda Jury Ekumenicznego , Berlin 2018, Niemiecka Nagroda Filmowa 2018 dla Najlepszego aktora Pierwszoplanowego.

Christiana, bohatera filmu poznajemy w momencie, kiedy zostaje przyjęty do pracy w wielkiej spożywczej hurtowni, położonej w bliżej nieokreślonym miejscu, gdzieś na uboczu, przy zjeździe z autostrady, w dawnym NRD. Chłopak trafia pod opiekę Brunona, który przyucza go do nowego zajęcia, staje się jego mentorem, a z czasem przyjacielem. Podczas ich rozmów dowiadujemy się jak z lokalnej perspektywy przebiegało niemieckie zjednoczenie i jak wpłynęło ono na życie okolicznych mieszkańców. Drugą osobą w nowym miejscu pracy, z którą Christian nawiązuje znajomość, jest koleżanka z działu słodyczy, pewna siebie i atrakcyjna Marion. Zarówno nieśmiałe uczucie, jakie narodzi się między nimi, jak i przyjaźń z Brunonem przegrają w konfrontacji z duchami przeszłości.

Powoli, wspólnie z nieśmiałym i wycofanych Christianem, poznajemy losy tej pary bohaterów, a wraz z nimi ekonomiczne i polityczne skutki zjednoczenia Niemiec, cenę jaką wschodnie landy zapłaciły za szybkie, wspomagane zachodnim kapitałem, wejście do wspaniałego, wolnorynkowego świata. Jego symbolem, jak pisała niemiecka krytyka w recenzjach po konkursowym pokazie filmu podczas tegorocznego Berlinale, jest filmowy hipermarket, wielki sklep z pułkami zapełnionymi kolorowymi artykułami, które pracownicy nielegalnie podbierają, kiedy mija data ich przydatności do spożycia. Ale w nowym świecie stworzonym dla konsumentów żyją też zwykli ludzie.

Thomas Stuber

urodził się w 1981 roku w Lipsku. Po odbyciu licznych praktyk w branży filmowej i pracy przy różnych produkcjach podjął studia w Akademii Filmowej Badenii-Wirtembergii. Jego filmowy dyplom, krótkometrażowy film Von Hunden und Pferden zdobył Niemiecka Nagrodę Filmowa w swojej kategorii. Wtedy też rozpoczęła się jego współpraca z pisarzem Clemensem Meyerem. Wspólnie napisali scenariusze do filmów Herbert i Walz w alejkach. Pierwszy z nich miał swoją premierę na festiwalu w Toronto, a odtwórcę głównej roli nagrodzono Niemiecką Nagrodą Filmową. Thomas Stuber kręci także dla telewizji. Jego ostatni film Ein Mann unter Verdacht znalazł się w 2016 roku w programie Festiwalu Filmowego w Monachium.

Dystrybucja

Aurora Films
Pasaż Ursynowski 1/111
02-784 Warszawa
Tel.: +48 22 35 39 602
www.aurorafilms.pl
dystrybucja@aurorafilms.pl

Walc