tydzien-filmu-niemieckiego | Moje dzieciństwo i ja
263
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-263,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Moje dzieciństwo i ja

Der Junge muss an die frische Luft
Moje dzieciństwo i ja

Niemcy, 2018, 100’

Reżyseria: Caroline Link

Scenariusz: Ruth Toma

Zdjęcia: Judith Kaufmann

Obsada: Julius Weckauf, Luise Heyer, Sönke Möhring, Diana Amft, Joachim Król

Produkcja: UFA Fictionin i Warner Bros. Film Produktions Germany,  Produktion für Feine Filme

Pokazy festiwalowe: Berlin 2019, Seattle 2019, Szanghaj 2019

Nagrody i wyróżnienia: Bawarska Nagroda Filmowa 2019 (najlepszy reżyser), Romy Award 2019 (najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia, najlepszy aktor), Brązowa Niemiecka Nagroda Filmowa 2019 (najlepszy film) Golden Space Needle Award Seattle 2019 (najlepszy aktor)

Hans-Peter, dziewięcioletni bohater najnowszego filmu Caroline Link, to najmłodszy przedstawiciel wielopokoleniowej zachodnioniemieckiej rodziny, której portret reżyserka kreśli z niezwykłą czułością i dbałością o szczegóły. Krótki wycinek z życia ludzi pamiętających jeszcze wojnę, ale już doświadczających efektów cudu gospodarczego lat 70., który oglądamy na ekranie, jest też opowieścią o przemijaniu. Zagłębie Ruhry i miasteczko Recklinghausen, gdzie rozgrywa się akcja filmu, przeobraziło swoje oblicze z przemysłowego na kulturalne. Zmianie uległy też relacje rodzinne. Wydaje się, że te, oglądane na ekranie należą już do przeszłości albo do niezwykłej rzadkości. Hans-Peter ma zapracowanego ojca i cierpiącą na depresję matkę, schorowane babcie i troskliwych dziadków oraz starszego brata, który jak trzeba, staje w jego obronie. Chłopiec jest wnikliwym obserwatorem toczącego się obok niego życia i ma wyjątkowy talent, aby obserwacje te wykorzystać w tworzonych na poczekaniu skeczach, dowcipach i parodiach, zawsze nagradzanych śmiechem, zachętą i dobrym słowem. I chociaż los nie zawsze jest łaskawy dla bohaterów filmu, to zarówno w trudnych i jak szczęśliwych momentach zawsze mogą liczyć na wzajemne wsparcie i pomoc. I to bycie razem na dobre i na złe oraz poczucie pełnej akceptacji ze strony najbliższych jest najlepszym kapitałem, w jaki rodzina może wyposażyć swoje dzieci.

Poruszający film Caroline Link, oparty na biograficznej książce znanego niemieckiego komika, satyryka i showmana Hape Kerkelinga, jest, podobnie jak humor jego bohatera, często podszyty smutkiem.

Caroline Link,

urodziła się w 1964 roku w Bad Nauheim. Pracę w branży filmowej rozpoczęła jako stażystka w Bavaria Film Studios. Studiowała w Akademii Filmu i Telewizji w Monachium. Jej filmy krótkometrażowe i dokumentalne były wielokrotnie nagradzane, podobnie jak późniejsze filmy fabularne. Jej pierwszy obraz Jenseits der Stille (Tamta strona ciszy) otrzymał nominację do Oscara, którego dostała ostatecznie za film Nirgendwo in Afrika (Nigdzie w Afryce). Otrzymał on także Niemiecką Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu, a Caroline Link wyróżniono Nagrodą dla Najlepszego Reżysera. Jej najnowszy film Moje dzieciństwo i ja był najchętniej oglądanym niemieckim filmem i przyciągnął do dziś ponad 3,5 miliona widzów.

Dystrybucja

Picture Tree International GmbH
Husemannstr. 7
10435 Berlin, Niemcy
tel.: +49 30 42 08 24 80
pti@picturetree-international.com
www.picturetree-international.com

Moje dzieciństwo i ja