tydzien-filmu-niemieckiego | Kamienne serce
96
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-96,ajax_leftright,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-theme-ver-17.9,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Kamienne serce

Das kalte Herz
Kamienne serce

Niemcy, 2016,

Reżyseria: Johannes Naber;

Scenariusz: Steffen Reuter, Johannes Naber, Christian Zipperle, Andreas Marschall;

Zdjęcia: Pascal Schmit;

Produkcja:  SCHMIDTz KATZE FILMKOLLEKTIV/Berlin & Halle, w koprodukcji ze Studiem Babelsberg/Poczdam, Philipp Filmproduction/Oldenburg, SWR, ARD Degeto/Frankfurt, MDR/Leipzig;

Obsada: Frederick Lau, Henriette Confurius, David Schütter, Moritz Bleibtreu, Milan Peschel; 119 min.

Peter Munk, młody i biedny węglarz mieszkający z matką zakochuje się z wzajemnością w pięknej córce majętnego producenta szkła. Niestety dziewczyna została przyrzeczona innemu. Jej ojciec w roli przyszłego męża widzi syna miejscowego potentata handlu drewnem. Peter żyjący w zgodzie z naturą i ją szanujący, wie, że w puszczy położonej nieopodal osady mieszkają skrzaty, które – o ile ma się szczęście je spotkać – spełniają życzenia. Chłopak udaje się na ich poszukiwanie i wkrótce może powiedzieć, o czym marzy. Choć skrzat przestrzega go przed pochopną decyzją, Peter chce mieć tylko tyle złota w kieszeni, ile ma ojciec Bastiana, jego konkurenta do serca Lisbeth. Życzenie spełnia się, ale, jak często w bajce, wszystko dość szybko wraca do punktu wyjścia. I wtedy na drodze węglarza pojawia się Holender Michael, mroczny duch lasu. I on proponuje mu już zupełnie inną transakcję: obiecuje wielkie i niewyczerpane bogactwo, a w zamian chce, aby Peter oddał mu serce, które w jego piersi zastąpi kamień.

Kamienne serce
Kamienne serce

Oparty na opowiadaniu Wilhelma Hauffa z 1827 roku film, pomimo baśniowej formy, jest bardzo współczesną narracją. To historia sięgająca do początków industrializacji, a co za tym idzie, do korzeni współczesnego kapitalizmu i globalizującego się świata. Johannes Naber w bardzo atrakcyjnej wizualnie formie pokazuje jak zmieniają się międzyludzkie relacje, jeśli jedyną rzeczą, na której się opierają to chęć zysku.

Pokazy festiwalowe: Busan 2016, Fantasporto 2017, Shanghai 2017

Nagrody i wyróżnienia: Niemiecka Nagroda Filmowa 2017 (najlepsza charakteryzacja, najlepsza muzyka)

Johannes Naber

urodził się w 1971 r. w Baden-Baden. W latach 1991-1993 studiował filozofię i filologię hinduską na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, a następnie medio- i filmoznawstwo w Akademii Filmowej w Badenii-Wirtembergii, gdzie zrobił w 1999 r. dyplom w zakresie reżyserii filmów dokumentalnych. W 2009 r. za scenariusz do filmu Północna ściana (Nordwand) otrzymał Nagrodę Niemieckich Krytyków Filmowych, a jego debiut reżyserski Albańczyk (Der Albaner) został uhonorowany nagrodą Maxa Ophülsa. W 2013 r. wyreżyserował film Czas kanibali (Zeit der Kannibalen). Naber mieszka w Berlinie i pracuje jako reżyser, autor scenariuszy i oświetleniowiec.

World Sales

Picture Tree International GmbH
Husemannstr. 7
10435 Berlin/Germany
Tel.: +49-30-420 824 80
E-Mail: pti@picturetree-international.com

Kamienne serce